středa 22. dubna 2015

Papoušci

Jak se starat o papouška

Nejlepší cesta jak si pořídit skvělého kamaráda, je pořídit si papouška. Připravte se ale na to, že papoušci potřebují hodně péče a nepatří k nejjednodušším domácím mazlíčkům. Za to ho ale, budete moci naučit mluvit a papoušek se stane výborným společníkem pro celou rodinu. Jeho veselé barvy rozjasní váš domov.

Klec:

Papoušek potřebuje klec, takže budete muset koupit takovou, která bude dostatečně velká, aby měl dostatek prostorurozevřít svá křídla v plném rozsahu. Měla by být vyrobena nejlépe z drátu, aby ji papoušek neprokousal. Ujistěte se, že dveře jsou dostatečně velké, aby se do nich vešel, a také zajistěte, aby dveře nešli otevřít zevnitř.
Papoušci jsou velmi inteligentní, takže budete muset použít sofistikovaný způsob zavíracího mechanismu, na který nebude moci přijít. Nezapomeňte, že ve větší kleci se bude papoušek cítit šťastnější.

Hračky:

Papoušci si rádi hrají, proto jim pořiďte nějaké hračky, jako je zrcadlo, houpačku a hračku co vydává nějaký zvuk. Ujistěte se, že hračky nejsou škodlivé nebo nebezpečné, pokud je bude mít tendenci ohlodat.

Podestýlka:

Spodek klece musí být zaplněn buď natrhaným papírem nebo pilinami, slámou nebo pískem. Písek je nejvhodnější, protože papoušek z něj může získat nějaké minerály a zároveň si o něj může brousit svůj zobák.

Čištění:

Čistěte klec velmi pečlivě alespoň jednou za tři měsíce. Je potřeba umýt celou klec, i jednotlivékovové mříže a spodek klece. Je potřeba je pořádně opláchnout, umýt jemným saponátem a také vydezinfikovat. Alespoň dvakrát do týdne ukliďte papouškův trus a vyčistěte misky s vodou a krmením. Papoušci nemají rádi špinavé prostředí a jeho životní cyklus se zkrátí, pokud bude žít v nepořádku.


Krmení a voda:


Papoušek bude potřebovat misku s vodou alespoň dvakrát za den. Pokaždé, když doplňujete krmení a vodu, měli byste misky vyčistit. Papoušci jedí ovoce, zeleninu a obiloviny jako kukuřici, slunečnicová semínka, oves, dále oříšky a vařené maso. Ujistěte se, že jeho krmení je vyvážené a nedávejte mu nic, co není doporučováno. Je lepší dávat papouškovi více malých jídel než jen jedno velké za den.
Je jedno, jestli mu budete připravovat vyváženou stravu sami, nebo mu budete kupovat mix z obchodu pro chovatele. Ale ta druhá možnost pro vás bude určitě jednodušší. Dávejte papouškovi čerstvé a čisté jídlo bez bakterií alespoň dvakrát denně. Semínka a oříšky by mu měly být podávány jen občas, protože obsahují velké množství tuku. Vyhněte se těmto pokrmům: kofein, avokádo, fazole, slané věci, alkohol a kakao.

Péče:

Papoušek bude muset být alespoň dvakrát až třikrát do týdne umýván. Můžete to udělat tak, že ho postříkáte vodou z rozprašovače nebo ho vykoupete v umyvadle. Používejte vodu, která je vlažná a speciální šampón pro papoušky. Papoušci milují vodu, ale nevyděste ho šplícháním. Pokud se ze začátku bojí, buďte vytrvalí a uvidíte, že si vodu zamiluje stejně jako vy.
Dobrá investice by byla do sprchovacího bidýlka, potom by se mohl papoušek sprchovat, jak by ho napadlo. Můžete ho taky nechat sprchovat s vámi, ale dejte pozor, aby voda nebyla moc horká a papoušek se nezranil. Po sprše papouška lehce otřete a nechte ho uschnout na slunném místě ve vašem domě. Nesušte ho fénem. Dejte pozor, aby se nenachladil. Papoušek by se měl také zastřihávat, ale raději se poraďte s odborníkem, jak to dělat co nejlépe.

Mluvení:

Pokud chcete papouška naučit mluvit, začněte co nejdříve. Stejně jako děti se naučí jazyk mnohem rychleji. Zkoušejte říkat tu samou větu ve stejnou denní dobu, jako například AHOJ pokaždé, když vstoupíte do dveří. Ujistěte se, že se na vás papoušek dívá a dává pozor.
Zkoušejte opakovat fráze a slova, která chcete papouška naučit a zkoušejte spojit je s určitou aktivitou. Můžete ho učit i přehráváním slov, pozor aby se ale neustálým opakováním jednoho slova papoušek nezačal nudit. Pokud už nějaké fráze umí, opakujte je, aby je nezapomněl. Můžete ho také naučit pískat,  naučí se celé melodie.

Cvičení:

Nechte papouška létat po pokoji či bytě alespoň 15 minut denně. Až se naučí dělat potřebu do klece, můžete ho nechávat venku celý den a dávat ho zpátky pouze na noc a na krmení. Ujistěte se, že jste zavřeli všechny dveře a okna, aby se papoušek nedostal ven. Užijete si tohoto inteligentního kamaráda po mnoho dalších let.

Žádné komentáře:

Okomentovat